O nás - vinarstvocebovce

Prejsť na obsah
VINÁRSTVO Čebovce

ALEXANDER CZAFIK
+421 949 254 523
HISTÓRIANa juhu stredného Slovenska sa nachádza Modrokamenský vinohradnícky rajón a v ňom vinohradnícka obec Čebovce, kde sídli aj spoločnosť Vinárstvo Čebovce. Je to rozmanitá vinohradnícka oblasť, ktorá sa tiahne od Hontu až po Gemer. Vinohradníctvo a vinárstvo v tejto oblasti má historické tradície. Prvé zmienky pochádzajú z roku 1135 z čias panovania Bela IV. Vína z tejto oblasti nechýbali ani na stoloch Ostrihomského arcibikupstva, čo dokazujú aj archívne záznamy už z roku 1290. Krtíšske a glabušovské vína spomína vo svojom diele ako kvalitné aj Matej Bel. V súpise z roku 1769 sa uvádza 400 hektárov v 49-tich lokalitách, a v polovici 19. storočia sa vinič pestoval už v 55-tich obciach regiónu. Tieto zlaté časy však náhle skončili v r. 1886, kedy sa tu objavuje nový škodca vínnej révy: fyloxéra. Napadnuté vinice sa museli úplne vyklčovať. V roku 1930 bolo v okrese asi 330 hektárov viníc, čo bola zhruba polovica stavu spred roku 1886. V roku 1946 sa všetky vinohrady znárodnili a dostali sa pod správu štátnych majetkov. Hlavnou náplňou činnosti družstva bolo zakladanie nových moderných vinohradov. Vytvorili sa lepšie podmienky v dosahovaní kvality vín a zlepšila sa aj operatívnosť kvality vín. Novodobé vinárstvo sa začalo v 70. rokoch minulého storočia. Región má vynikajúce pestovateľské podmienky a má veľkú perspektívu.
Korene vinárstva  siaha  do  30. tych rokov minulého storočia , keď prarodičia mojej manželky v  obci Čebovce prevadzkovali  malé vinárstvo a predávali medom obohatené vína. V 80.  tych rokoch  spolu so svojim svokrom Jozefom Balgom, v tej dobe uznaným vinárom v Čebovciach a v okolí sme postavili   prvú modernejšiu pivnicu a produkovali sme spolu čisto odrodové vína. Od roku 2000 som zastával  funkciu technológa  viacerých vinárskych firmách. V roku 2012 som sa rozhodol vykročiť vlastnou cestou, založil som firmu Vinárstvo Čebovce, a rozšíril som výrobné kapacity a hlavne som modernizoval technologickú časť ktorá je prispôsobená k podmienkam 21. storočia  a k výrobe vín vysokej kvality .

Na výrobu vína využívame úrodu aj z vlastnej produkcie hrozna. Dorábame a uprednostňujeme hlavne odrody, ktorým miestne pôdne a klimatické podmienky najviac vyhovujú. Medzi pestovanými odrodami sa nachádzajú z bielych odrôd Veltlínske zelené, Sauvignon blanc, Chardonay, Rulandské biele, Rulandské šedé, a Rizling rýnsky, z modrých odrôd, napr. Dunaj, Frankovka modrá, Cabernet sauvignon a ďalšie.

Naše obchodné podmienky
CENNÍK: Vám na základe Vašej požiadavky zašleme, prosím uveďte o akú kategóriu vína máte záujem. Pre vačších zákazníkov vieme zabezpečiť bezplatne dovoz vína priamo na miesto konania Vašej spoločenskej udalosti: svadba, ples, slávnosť atď.
ETIKETY: Po dohode možnosť použitia etikety s vlastným motívom, ako napríklad logo spoločnosti, svadobné námety, výročia, sviatkya podobne. V prípade náročnejšej grafickej úpravy bude cena dohodnutá individuálne.
KARTONÁŽ: víno je štandardne balené v kartónoch po 6 kusov
UZÁVERY: možnosť voľby korkového, alebo plechového uzáveru.

Skúste a presvedčte sa o blahodarných vplyvoch tohto ušľachtilého moku na duševnú pohodu a telesné zdravie.

Prírodné danosti lokality


Obec leží na juhovýchodnom úpätí Krupinskej výšiny pri vyústení doliny Čebovského potoka do Ipeľskej kotliny. Pôdne podmienky sú určované geologickým prevažne vulkanickým substrátom, na ktorom sa vytvorili úrodné andozeme. Pôdnym druhom sú ílovitohlinité až hlinité. Zvýšený tepelný tok v tejto oblasti je ovplyvnený výskytom ložísk hnedého uhlia (okolie Veľkého Krtíša). Podnebie sa vyznačuje miernymi teplotami a relatívne nízkym ročným úhrnom zrážok.

Najkvalitnejšie vinohradnícke plochy sa nachádzajú na južných svahoch Krupinskej planiny a v Ipeľskej kotline. Vynikajúce vína, najmä z okolia Veľkého Krtíša, pochádzajú z odrôd: Tramín červený, Rizling rýnsky, Frankovka, Cabernet sauvignon, Svätovavrinecké, Veltlínske zelené.
Odborníci i znalci oceňujú na našich vínach predovšetkým ich korenistú  chuť i vyšší obsah kyselín, ktoré udržiavajú vína dlhodobo svieže.
Osviežte sa a vychutnajte to najlepšie, čo pre Vás máme
KONTAKT
Obchodné podmienky
Copyright 2023 © Czafik
Kontaktujte nás
Mobil:
+421 949 254 523

Email:
alexander.czafik@gmail.com


Adresa:
99125 Čebovce
Szedera Fabiana 341/183
Dorábame a uprednostňujeme hlavne odrody, ktorým miestne pôdne a klimatické podmienky najviac vyhovujú.
Informácie pre vás
Návrat na obsah